Diskurzivni in delavnični obletnični program znanstvene redakcije Radia Študent
Znanost in tehnologija sta danes bolj kot v katerem koli drugem času v zgodovini del našega vsakdana. Prisotni nista le v naših telefonih in drugih napravah, temveč je znanstvena metoda ključna podlaga za argumentiranje številnih odločitev, ne le v stroki znanosti, temveč tudi v šolstvu, gospodarstvu, politiki in širšem obratovanju državnih inštitucij. Kljub njeni vseprisotnosti ostajata znanost in tehnologija za večino ljudi domena strokovnjakov, znanje, ki ga zahtevata, pa je večinoma dostopno le ljudem, ki posvetijo velik del življenja posameznemu področju.
Sklop dogodkov Znanost v vseh porah vsakdana, ki ga v aprilu, maju in juniju v sodelovanju z ZRC SAZU, konzorcijem OSMO/ZA, ki ga sestavljajo Društvo Ljudmila, Zavod Delak in Zavod Projekt Atol, festivalom Liber.ac, Slovensko kinoteko ter Pritličjem pripravlja znanstvena redakcija Radia Študent, želi pokazati, da je znanost hkrati več in manj: več, saj njen domet ne seže zgolj v sfero inštitutov in gospodarstva, temveč tudi v sfero družbenega, umetniškega in političnega, ter manj, saj ni nemogoče, da bi znanost razumele tudi osebe izven znanstvene stroke.
V okviru bogatega programa z vrhunskimi domačimi in mednarodnimi gosti, ki delujejo na področju znanosti, se bomo dotaknili financiranja znanosti v Sloveniji, znanstvene integritete v času hiperprodukcije in predstavljanja znanosti v slovenskih medijih. Prostor bomo namenili raziskovalkam in raziskovalcem, ki bodo v živo odgovorili na vprašanja poslušalcev in poslušalk v slogu radijske oddaje znanstvene redakcije Radia Študent Baltazar odgovarja. Za konec se bomo pogovarjali še o vesolju in povezavi med znanstveno fantastiko in samo znanostjo, čemur bo sledil ogled filma Solaris v Slovenski kinoteki.
Ob pogovorih za mlajše generacije in večne študente pripravljamo tudi serijo delavnic, na katerih se boste lahko spopadli s programiranjem, izdelavo radijskega sprejemnika, sintesajzerja in elektronske ključavnice, ter nenazadnje še z molekulo, ki jo najdemo v vseh živih organizmih, DNK, ter z organizmi, ki jih najdemo v gozdu.